Uczymy się języka obcego – czego nie robić – część II

Wniosek nasuwa się sam

Dzisiejszy artykuł, to druga część wywodów na temat tego, jak nie uczyć się języka. Przeczytaj koniecznie, jeżeli zależy Ci na tym, aby posługiwanie się językiem obcym już nigdy nie sprawiło Ci problemu.

Wybór kursu – sprawa dość istotna

Jeżeli zależy Ci na nauce języka obcego, szczególnie takiego, który może przysporzyć problemów (np. język rosyjski lub chiński – z powodu innego alfabetu niż nasz), zastanów się dobrze nad odpowiednim kursem. Wybór pierwszego lepszego i to w dodatku najtańszego może okazać się złą drogą. Nie pomyśl teraz, że będziemy negować najtańsze formy nauki, jednak z doświadczenia wiemy, że niewiele mają one wspólnego z dobrym nauczaniem. Również najdroższe kursy często się nie sprawdzają. Wniosek nasuwa się jeden – zanim wybierzesz kurs, po prostu dokładnie zapoznaj się z ofertą i wybierz ten, który będzie dla Ciebie odpowiedni. Nie słuchaj kolegów, czy rekomendacji innych osób, każdy jest inny i każdy ma swoje sposoby na naukę. Ty najlepiej będziesz wiedział, który sposób zadziała na Ciebie.

Nauka w szkole – raczej nie ma wielkiego sensu

Szkoła średnia czy studia w połączeniu z językiem obcym? Dla wielu to jedna wielka pomyłka. Dlaczego? Otóż żaden, nawet najlepszy nauczyciel nie jest w stanie dać swoim uczniom możliwości obcowania z żywym językiem na co dzień. Owszem osoby takie mogą nauczyć Cię podstaw gramatyki czy słownictwa (choć i to pozostawia wiele do życzenia), jednak nie nauczą Cię płynnej mowy. Czytanki czy puszczane z kasety rozmówki to jedna wielka pomyłka. Tak języka się nie nauczysz.

Obcowanie z językiem, to podstawa nauki

Chcesz dobrze nauczyć się języka – posługuj się nim na co dzień. Jeśli nie masz możliwości obcowania z nim, rozmawiania, czytania gazet, oglądania telewizji, nawet systematyczna nauka słówek i zwrotów nie pozwoli Ci płynnie mówić w określonym języku. Musisz zatem inwestować w wyjazdy, czy to turystyczne czy służbowe, aby język stał Ci się bliski. Bez tego zapomnij o jego doskonaleniu.

You may also like...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *