Uczymy się języka obcego – czego nie robić – część I

Skup się na języku

Skoro tutaj jesteś, zapewne wielokrotnie rozpoczynałeś naukę języka obcego. I zapewne efekty były różne. Jest wiele sposobów na skuteczną naukę języka obcego, jednak są też takiego, które doprowadzą Cię donikąd. Poświęcisz wiele godzin na wkuwanie, a i tak nie będziesz widział efektów.  Dziś chcemy przedstawić Ci pierwszy cykl porad, dotyczący tego, czego nie robić podczas nauki języka obcego. Zaczynamy.

Czynniki, które wpływają na naukę

Zacznijmy od języka angielskiego, który jest bardzo popularny i tak naprawdę każdy wymaga, aby go znać.

Niektóre osoby uważają, że nie mają talentu do nauki języków obcych. Czy aby na pewno? Tak naprawdę wystarczy pasja i zapał, a każdy może biegle nauczyć się mówić w obcym języku, w tym również w tak popularnym w naszym i innych krajach angielsku.

Jeżeli nie będziesz miał tych dwóch czynników, jak również nie będziesz uważał, że dany język Ci się przyda – nie nauczysz się go.

Przerwa w nauce – nigdy tego nie rób!

Kiedy uczysz się jakiegokolwiek języka obcego, musisz pamiętać, że systematyczność to podstawa. Nawet krótka przerwa w nauce lub używaniu języka może spowodować, że zapomnisz to, czego się nauczyłeś. Być może podstawowe zwroty utkwią Ci na tyle w pamięci, że będziesz potrafił się nimi posługiwać w mniej wymagających sytuacjach, jednak nie licz na to, że gramatyka będzie na wzorowym poziomie. Wręcz przeciwnie – będziesz kaleczył język. Jeżeli zatem chcesz swobodnie posługiwać się językiem obcym, musisz systematycznie się z nim stykać. Nie muszą to być bezpośrednie rozmowy, ale choćby oglądanie filmów czy słuchanie muzyki w danym języku pozwoli Ci się z nim odpowiednio osłuchać.

Praktyka to podstawa

Nawet jeśli nie używasz danego języka na codzień, warto posłużyć się nim choćby do nauki innego języka obcego. Dlaczego? Tylko praktyka pozwoli Ci nie zapomnieć odpowiednich zwrotów i podstawowych słówek. Te drugie pozwolą Ci zawsze okrężną drogą opowiedzieć o tym, co chcesz przekazać drugiej osobie.

Pamiętaj zatem – systematyczność i praktyka, to podstawa nauki języka. Nigdy o tym nie zapominaj, bowiem w przeciwnym wypadku któregoś dnia zabraknie Ci “języka w gębie”. A to najgorsze, co może Ci się przytrafić.

You may also like...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *