Słówka nie muszą być zmorą – jak efektywnie się ich uczyć?

Słówka, słówka – ich nauka może być przyjemnością

Uczyłeś się kiedyś języka obcego? Zapewne tak! Co były Twoja największą zmorą? Założymy się, że nauka całej listy słówek, które musiałeś “wkuć na blachę”, bo bez nich nie zdałeś testu czy awet matury. Co zostało Ci w głowie po zdaniu egzaminu? Na pewno nie słówka, które wkuwałeś przez tydzień. Dziś chcemy Wam udowodnić, że nauka obcych słówek nie musi być nudna. Zachęcamy do zapoznania się z technikami, które pozwolą efektywnie uczyć się języka obcego.

Lista – chyba nie jest najlepsza

Choć często używana w praktyce, lista nie jest najlepszym sposobem nauki słówek. Używa się jej najczęściej w szkole, gdzie uczeń otrzymuje określone słówka do nauki. Niestety praktyka pokazuje, że zapamiętane w ten sposób słowa szybko ulatują z pamięci. Co ciekawe, mózg człowieka jest skonstruowany w taki sposób, że wystarczy zmienić ustawienie słów na liście, a praktycznie żaden uczeń nie będzie ich pamiętał. Zrezygnuj zatem z tego sposobu, jeżeli naprawdę zależy Ci na nauczeniu się języka obcego.

Fiszki – bardzo popularne i przydatne

Lepszym sposobem na naukę języka obcego są fiszki. Być może niektórym skojarzą się z wcześniej wymienioną listą, jednak nie jest to ten sam sposób. Najczęściej spotykanym rozwiązaniem jest karteczka, na której z jednej strony zapisane jest słowo w języku ojczystym, zaś z drugiej w języku, którego się uczymy. Taki sposób uczenia się jest strzałem w dziesiątkę. Karteczki możesz zabrać ze sobą praktycznie wszędzie. Co ważne, nie grozi Ci podczas nauki monotonia, jak również zapamiętanie kolejności, bowiem flashcardy zawsze możesz potasować i kolejność natychmiast się zmienia. Niektórzy naukę z fiszkami traktują jak swoiste wyzwanie: “pamiętam słówko, czy nie pamiętam”. Jest to nie tylko dobra forma nauki, ale także zabawy.

Komputerowe fiszki

Jeżeli obawiasz się, że możesz pogubić papierowe karteczki, skorzystaj z programów komputerowych lub aplikacji, które możesz zainstalować w telefonie. W ten sposób bez problemu będziesz mógł uczyć się nowych i powtarzać stare słówka. Co ciekawe – niektóre aplikacje naukę traktują jak zabawę, dzięki czemu jeszcze chętniej po nie sięgasz.

Nie zwlekaj zatem – wypróbuj proponowane sposoby i zadbaj o naukę słówek już dzisiaj.

You may also like...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *