Nie znam żadnego języka obcego – czy to wstyd?

Muszę znać język obcy – czy na pewno?

Znajomość choćby jednego języka obcego w stopniu komunikatywnym, to dla wielu z nas być albo nie być. Nic zatem dziwnego, że w sieci można odnaleźć wiele artykułów, w których autorzy wypunktowali powody, dla których należy znać język obcy. A co, jeżeli jesteśmy osobami, które go nie znają? Czy powinniśmy się tego wstydzić? Zastanowimy się nad tym w dzisiejszym artykule.

Wstydzimy się na każdym kroku

Ile razy słyszałeś, że nieznajomość języka angielskiego, który jest powszechnie używany w wielu krajach to wstyd? Zapewne wielokrotnie. Zapewne także wielokrotnie widziałeś kasjerkę w sklepie lub na stacji PKP, która nie potrafiła dogadać się z obcokrajowcem, który ni w ząb nie znał naszego języka. Tylko czy powinniśmy się za nią wstydzić? Przecież to nie nasza wina, że ów obcokrajowiec nie wysilił się ani grama i nie nauczył się podstawowych zwrotów w naszym języku. Byłoby mu łatwiej się porozumieć. Przecież wypowiedzenie słów: “Chcę jeden chleb” lub “Jeden bilet do Poznań” nie jest niczym skomplikowanym i każdy obcokrajowiec może się ich nauczyć.

Nie wstydź się!

Jak myślisz, czy starsze pokolenie, które zawsze władało tylko językiem ojczystym wstydziłoby się, że nie może porozumieć się z obcokrajowcem? Zapewniamy Cię, że nie! Dla nich naturalnym jest, że przyjeżdżając do naszego kraju, ów obcokrajowiec powinien dostosować się do naszej kultury i naszego języka.

Wracając do tej kasjerki – czy przeszłoby Ci przez myśl, że mogłaby wydać swoje ciężko zarobione pieniądze na kurs języka obcego wiedząc, że może go użyć raz, może dwa w swoim życiu w rozmowie z klientem? Jej zapewne nie. Nikt nie może od niej wymagać, aby to zrobiła, bowiem nie ma powszechnego obowiązku, który mówiłby, że każdy musi znać język obcy.

Język ojczysty – dlaczego nie wstydzimy się braków?

Wstydzisz się nieznajomości języka obcego, a nie wstydzisz się kaleczenia swojego ojczystego języka? Może warto zastanowić się nad tym faktem? Nieznajomość języka ojczystego – tego powinniśmy się wstydzić i nad tym się pochylmy, zanim zaczniemy wstydzić się tego, że nie znamy języków obcych.

You may also like...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *