Nie znam żadnego języka obcego – czy to wstyd?

Muszę znać język obcy – czy na pewno?

Znajomość choćby jednego języka obcego w stopniu komunikatywnym, to dla wielu z nas być albo nie być. Nic zatem dziwnego, że w sieci można odnaleźć wiele artykułów, w których autorzy wypunktowali powody, dla których należy znać język obcy. A co, jeżeli jesteśmy osobami, które go nie znają? Czy powinniśmy się tego wstydzić? Zastanowimy się nad tym w dzisiejszym artykule.

Wstydzimy się na każdym kroku

Ile razy słyszałeś, że nieznajomość języka angielskiego, który jest powszechnie używany w wielu krajach to wstyd? Zapewne wielokrotnie. Zapewne także wielokrotnie widziałeś kasjerkę w sklepie lub na stacji PKP, która nie potrafiła dogadać się z obcokrajowcem, który ni w ząb nie znał naszego języka. Tylko czy powinniśmy się za nią wstydzić? Przecież to nie nasza wina, że ów obcokrajowiec nie wysilił się ani grama i nie nauczył się podstawowych zwrotów w naszym języku. Byłoby mu łatwiej się porozumieć. Przecież wypowiedzenie słów: “Chcę jeden chleb” lub “Jeden bilet do Poznań” nie jest niczym skomplikowanym i każdy obcokrajowiec może się ich nauczyć.

Nie wstydź się!

Jak myślisz, czy starsze pokolenie, które zawsze władało tylko językiem ojczystym wstydziłoby się, że nie może porozumieć się z obcokrajowcem? Zapewniamy Cię, że nie! Dla nich naturalnym jest, że przyjeżdżając do naszego kraju, ów obcokrajowiec powinien dostosować się do naszej kultury i naszego języka.

Wracając do tej kasjerki – czy przeszłoby Ci przez myśl, że mogłaby wydać swoje ciężko zarobione pieniądze na kurs języka obcego wiedząc, że może go użyć raz, może dwa w swoim życiu w rozmowie z klientem? Jej zapewne nie. Nikt nie może od niej wymagać, aby to zrobiła, bowiem nie ma powszechnego obowiązku, który mówiłby, że każdy musi znać język obcy.

Język ojczysty – dlaczego nie wstydzimy się braków?

Wstydzisz się nieznajomości języka obcego, a nie wstydzisz się kaleczenia swojego ojczystego języka? Może warto zastanowić się nad tym faktem? Nieznajomość języka ojczystego – tego powinniśmy się wstydzić i nad tym się pochylmy, zanim zaczniemy wstydzić się tego, że nie znamy języków obcych.

You may also like...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *