Języki obce w codziennym życiu – ilu ich naprawdę potrzebujesz?

Prosta odpowiedź na trudne pytanie

Tytułowe pytanie zapewne nurtuje niejedną osobę.  Zapewne każdy może odpowiedzieć sobie na nie sam, bo tylko my znamy siebie i doskonale wiemy, czego tak naprawdę potrzebujemy. Jeśli nie jesteś w stanie  na nie odpowiedzieć, dziś troszkę Ci pomożemy.

Praktyczne użycie języka = jego znajomość

Ile razy zdarzyło Ci się wypowiedzieć zdanie: “Chciałbym znać język X, ale…”. Zapewne wiele razy. Czy zdajesz sobie sprawę z faktu, że znajomość języka opiera się nie na umiejętnościach słownych, jakie posiadasz, ale przede wszystkim na tym, czy tego języka używasz czy nie? Zapewne wiele razy zauważyłeś, że nasi rodacy, którzy wyjeżdżają do innych krajów i tam mieszkają po kilka, kilkanaście lat, wracając do rodzinnego państwa często zapominają podstawowych słówek. Dlaczego tak się dzieje? Otóż – nie potrzebują oni ojczystego języka w obcym kraju. Nie używają go, a co za tym idzie – zapominają.

Jak uczynić język użytecznym?

Skoro chcesz nauczyć się języka X, jednak wiesz, że w najbliższej przyszłości nie pojedziesz do kraju, w którym będziesz mógł go wykorzystać, spróbuj potwierdzić potrzebę uczenia się go w inny sposób. Nie musisz posługiwać się nim codziennie, aby stwierdzić, że potrzeba Ci jest jego znajomość. Na początek zacznij od pasywnej nauki. Czytaj choćby jeden artykuł dziennie w danym języku, a już znajdziesz powód, dla którego będziesz musiał się go nauczyć.

Wyjazd nie musi być powodem do nauki

Kolejną rzeczą, która może przybliżyć Cię do stwierdzenia, że potrzebujesz znajomości danego języka jest szukanie kontaktu z nim w ojczystym kraju. Może okazać się np., że niespodziewanie otrzymasz wiadomość w języku, którego chcesz się nauczyć. Jego znajomość, choćby podstawowa pozwoli Ci odnaleźć się w sytuacji i na daną wiadomość odpowiedzieć. Tak naprawdę nie musisz daleko szukać kontaktu z językiem. Jedno jest jednak pewne, jeśli tego zaniechasz, nie nauczysz się go na wysokim poziomie i nigdy nie będziesz mógł powiedzieć, że jest on Ci potrzebny.

You may also like...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *