Język obcy – który może nam się naprawdę przydać?

Ucz się języka, który Cię interesuje

Kiedy przyglądamy się opiniom różnych ludzi, sam nasuwa się wniosek, że niektórych języków obcych warto jest się uczyć, a innych nie. Dlaczego tak się dzieje? Jak się okazuje, wszystko uzależnione jest od pieniądza. Nie dość, że na kursy trzeba je wydać, to jeszcze panuje powszechna opinia (która, jak się okazuje w praktyce jest zgodna z prawdą), że niektórzy pracodawcy płacą duże pieniądze za znajomość określonych języków obcych. Dziś zastanowimy się nad tym, czy sądy wielu są słuszne. Zachęcamy do lektury.

Mniej popularny język = wysokie zarobki?

Przeglądając badania naukowe można stwierdzić, że angielski stał się na tyle popularny, że tak naprawdę nie warto się go uczyć, bowiem nie zarobimy na tym wiele. Chiński czy arabski, to są języki, za znajomość których pracodawcy są w stanie zapłacić nawet 8000 zł. Za węgierski czy łacinę pracodawcy są w stanie zapłacić na “dzień dobry” nawet 5000 zł.

Czy oznacza to, że właśnie takich języków powinniśmy się uczyć? Niekoniecznie. Przeprowadzone badania nie kłamią, jednak naukowcy nie wzięli pod uwagę faktu, że wiele osób, że osoby, które znają już ten język, nadal mają problem ze znalezieniem pracy. Niemniej jednak nie to jest celem dzisiejszego artykułu. Przejdźmy zatem do sedna.

Co to znaczy dobrze znać język?

Wiele osób zastanawia się, co to znaczy dobrze znać język. Jest to słuszne pytanie, w szczególności, kiedy w różnych sytuacjach mamy określić stopień znajomości. Nie należy ukrywać, że nauka określonego języka, jeżeli chcemy dobrze go znać, będzie trwała całe życie. Nie da się bowiem nauczyć słówek i gramatyki i zapomnieć o tym. Ciągły rozwój sprawia, że także język się zmienia, a Ty musisz nad nim nadążyć. Jeżeli zatem będziesz uczył się języka dla pieniędzy, już teraz możemy powiedzieć, że nigdy nie nauczysz się go dobrze.

Jakiego języka zatem się uczyć, aby był przydatny?

Kiedy chcesz się nauczyć konkretnego języka, nie patrz na to, ile pieniędzy będziesz mógł na nim zarobić. Skup się na tym, co Cię w nim interesuje lub co interesuje Cię w kraju, w którym danym językiem się posługują. Tylko wtedy możesz liczyć na to, że dobrze się go nauczysz i będziesz potrafił się nim posługiwać przy każdej okazji. A pieniądze? Być może wynikną z tego również jakieś pieniądze, które będziesz mógł przeznaczyć na na podróże.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *