Jak dziecko w dwujęzycznej rodziny uczy się języka?
Dwujęzyczność nie musi być ciężkim orzechem do zgryzienia
Dwujęzyczność w rodzinach staje się coraz popularniejsza. I nie chodzi tutaj jedynie o to, że nasi rodacy wyjeżdżają poza granice kraju, ale również o to, że wiążemy się z osobami, które wychowały się w innej kulturze i władają innym językiem, niż polski. Co zatem zrobić kiedy na świat przyjdzie dziecko. Jak nauczyc go zarówno naszego języka, jak i języka partnera? O tym w dzisiejszym artykule.
Angielski na Malcie – językiem urzędowym
Angielski na Malcie to język urzędowy, dlatego dobrze jest wyjeżdżając do tego kraju, aby znać nie tylko ojczysty dialekt, ale również język, w którym będziemy w stanie załatwić każdą sprawę. Warto pomyśleć o tym także w momencie, kiedy na świecie ma się pojawić dziecko. Jak nauczyć go języka obcego i rodzimego? Ci, którzy uważają, że wystarczy urodzić się w rodzinie, gdzie mówi się w dwóch językach, są w błędzie. Trzeba mieć konkretny plan, który pozwoli dziecku nauczyć się płynnie mówić w językach obu rodziców.
Angielski na Malcie – kontakt z językiem to podstawa sukcesu
Nauczenie się mówienia w dwóch różnych językach, w przypadku dzieci nie jest trudne, jednak na biegłe opanowanie języka potrzeba o wiele więcej czasu i nieustannego kontaktu. Dziecko nie boi się nauki, lubi otaczać się językami obcymi, wystarczy zatem odpowiednio ułożyć plan, aby skutecznie wprowadzić w życie dwujęzyczność.
Dwujęzyczność – jak wprowadzić naukę w życie?
Jeżeli chcesz, aby dziecko płynnie posługiwało się dwoma językami, zorganizuj swoje życie tak, aby miało ono kontakt z dwoma językami, szczególnie jednak z tym, który nie dominuje w życiu malucha. Aby dziecko w wieku 10 lat mogło pochwalić się płynnością posługiwania się dwoma językami, musi codziennie spędzać przynajmniej 3 godziny na kontakcie z nimi.
Jeżeli wyjechaliście z kraju i w codziennym życiu (przedszkole, kontakt z rówieśnikami) dziecko posługuje się językiem obcym, spraw, aby w domu miało jak najwięcej kontaktu z rodzimym językiem – oglądanie telewizji w języku polskim czy częste kontakty z rodziną z pewnością w tym pomogą.