Czy języka da się nauczyć bez podręczników?

Jeszcze do niedawna, szczególnie w szkołach, uczono nas, że niczego, w tym także języka obcego nie da się nauczyć bez podręcznika. W dzisiejszym artykule chcemy po części obalić ten mit i pokazać Wam, że podręcznik, szczególnie przy nauce języka obcego, nie musi być nam do niczego potrzebny.

Umiejętność mówienia – na tym nam najbardziej zależy

Jeżeli nie pracujesz w korporacji, gdzie określony język obcy musisz znać perfekcyjnie, zarówno w mowie, jak i w piśmie, zapewne najczęściej nastawiasz się na płynną mowę. Jest to umiejętność, którą chce posiadać każdy z nas. Kiedy mówimy, że ktoś płynnie mówi w danym języku, najczęściej chodzi nam o to, że dana osoba potrafi płynnie mówić, a nie o to, że napisałaby w nim rozprawkę, czy przeczytała ambitną powieść.

Czy czytanie w języku obcym jest ważne?

Należy zauważyć, że czytanie powinno być integralną częścią nauki języka, nawet jeśli zależy nam jedynie na płynnym mówieniu. Dlaczego? Otóż po pierwsze wzbogacamy słownictwo, zaś po drugie, nie czarujmy się – dostęp do materiałów pisanych jest łatwiejszy niż do materiałów audio. Czytać zatem trzeba, ale może niekoniecznie podręczniki.

Od czego zacząć naukę, jeśli nie od podręcznika?

Osoby uczące się języka, szczególnie te początkujące powinny rozpocząć czytanie od lekkich artykułów w gazetach lub np. Wikipedii. Tam właśnie znajdziemy wszystko to, co nas interesuje, napisane przystępnym, zrozumiałym dla każdego językiem. Artykuły w gazetach nie tylko poszerzają horyzonty, ale także wzbogacają słownictwo, które podczas nauki języka obcego jest tak istotne.

Jak uczyć się, żeby się nauczyć?

Każdy doskonale wie, że podręcznik = gramatyka + słownictwo + ćwiczenia. Jak zatem uczyć się bez niego? Każdy ma swój indywidualny sposób. My również nie mamy uniwersalnego sposobu. Mamy jednak nadzieję, że nasze podpowiedzi pomogą Wam zgłębić naukę języka w przyjemny sposób:

  1. czytaj to, co Cię interesuje – tylko wtedy będziesz miał chęć do nauki. Nie tylko poznasz nowe słowa, ale być może dowiesz się czegoś nowego na interesujący Cię temat.
  2. zacznij od łatwych, a kończ na trudnych tekstach – tylko wtedy poszerzysz swoje słownictwo
  3. bądź konsekwentny – tylko wtedy jesteś w stanie perfekcyjnie opanować język. Sam zauważysz, że to, co kiedyś było dla Ciebie niemożliwym, dziś stało się chlebem powszednim.

You may also like...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *